piątek, 15 czerwca 2012

O Kiabakari słów kilka

Naszym celem jest pomoc dla ośrodka medycznego w Kiabakari, chcemy dzisiaj nieco przybliżyć Wam to miejsce.



Kiabakari - widok na wzgórza, gdzie mieści się misja.

Kiabakari to wioska na północy Tanzanii, w rejonie Mara, około 30 km od największego jeziora w Afryce – Jeziora Wiktorii, niewiele dalej od słynnego Parku Serengeti. Położona na wysokości 1130-1800 m n.p.m., klimat łagodny w porównaniu z suchym panującym nad jeziorem.

Pora deszczowa.

W Kiabakari od 22 lat znajduje się misja katolicka, prowadzona przez ks. Wojciecha Kościelniaka.
Jego wizja pomocy stanowi dla wielu inspirację. Od początku pragnął on, by praca którą wykonuje, miała wymiar nie tylko duchowy czy religijny, ale także mogła się przyczynić do poprawy jakości życia i zdrowia Tanzańczyków. Więcej informacji o życiu misjonarza z pierwszej ręki tutaj.



Do niedawna głównym problemem mieszkańców był brak fachowej pomocy medycznej w promieniu
75 km. W odpowiedzi na te potrzeby w 2008 r. powstał Ośrodek Zdrowia na terenie misji. W niedługim czasie został uznany za najlepszy w regionie.

Polscy lekarze i wolontariusze pomogli go wybudować, wyposażyć, zaangażować lokalny personel, nadal swoją pracą wspierając jego funkcjonowanie. W tym momencie do pracy przybywają wolontariusze  nie tylko z Polski, ale także z innych krajów Europy: Niemiec, Chorwacji.


Jakie choroby nękają miejscową społeczność?

Malaria, biegunki, robaczyce, gruźlica, zakażenia HIV to wciąż najczęstsze obszary działań, choć nadciśnienie tętnicze i cukrzyca już nikogo tu nie dziwią.
Dzięki zaangażowaniu i oddaniu lokalnego personelu możliwe jest prowadzenie przychodni, porodówki, sal obserwacyjnych, Poradni Gruźlicy, Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego Zakażeń HIV, Kliniki Matki i Dziecka.


Na teranie misji działa i jest w ciągłej rozbudowie Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II, mieści się tam przedszkole i szkoła dla najmłodszych. Prowadzą je Siostry Służebniczki Starowiejskie z Prowincji w Zambii, które przybyły do wioski w 2010 r. To wydarzenie całkowicie zmieniło codzienne życie miejscowych dzieci.

Szkoła podstawowa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz